Puberta

Hormony a jejich vliv na ženu

Lucie Regenermelová
19.07.2011

Hormony obecně jsou látky, které v lidském těle zajišťují růst a správné funkce jednotlivých orgánů a systémů. Jsou produkovány na různých místech v těle. Orgány, které hormony produkují, se nazývají žlázy s vnitřní sekrecí.

Hlavní úkol hormonů spočívá v tom, že v krvi přenášejí jednotlivým buňkám těla určité informace a pokyny. Nejdřív jedna část těla a poté celý organismus může vykolejit, když tito ,,poslové‘‘ nepřenášejí příslušné rozkazy životně důležitým buňkám v důsledku nedostatku, nerovnováhy nebo nesprávné regulace.

V dnešním článku si rozepíšeme ženské hormony v jednotlivých životních etapách, při kterých dochází k největším hormonálním změnám:

Dospívání

Puberta představuje změny spojené se zráním pohlavních žláz – vaječníků.

Do puberty jsou hladiny pohlavních hormonů u dívek velmi nízké, jejich vzestup ovlivňuje vývoj druhotných pohlavních znaků a podněcuje pubertální růstové urychlení. Puberta je zakončena dosažením plodnosti  - vyzráváním vajíček.

Za normálních okolností puberta u dívek začíná mezi 10. a 13. rokem. Prvním viditelným projevem je obvykle počátek vývoje mléčných žláz a tím i zvětšování prsů, následuje vývoj pubického ochlupení. Může tomu ale být i naopak (vývoj pubického ochlupení může předcházet před vývojem mléčných žláz). První menstruační krvácení se u dívek obvykle dostavuje ve věku mezi 11. – 14. rokem. Normální rozmezí je 10-15 roků.

Hormony v těhotenství

Mezi nejdůležitější hormony v těhotenství patří:

Lidský choriový gonadotropin = hCG

V prvních třech měsících těhotenství dochází k postupnému zvyšování hladiny tohoto hormonu. Hlavní funkcí hormonu hCG je stimulace produkce hormonů estrogenu a progesteronu ve žlutém tělísku. Brání tím nástupu menstruace a je nezbytný pro udržení těhotenství.

Další funkcí hCG je regulace produkce testosteronu ve varlátkách plodu, tím nepřímo reguluje vývoj zevního genitálu u plodů mužského pohlaví.

Pokud hladina hormonu hCG stagnuje či klesá, může to znamenat abnormální průběh těhotenství (zamlklé nebo potrácející těhotenství).

Estrogeny

Estrogeny zvyšují průtok krve svalovinou dělohy a stimulují její růst tak, aby se do ní rostoucí miminko vždy vešlo. Ovlivňují také růst prsů.

Progesteron

Patří mezi hormony, které napomáhají udržení plodu v těle v době těhotenství. Slouží k tomu, aby nedošlo k imunitní reakci organismu matky na plod, buňky plodu nebyly považovány za cizorodé a tělo budoucí maminky se jich nesnažilo zbavit.

Další funkcí progesteronu je uvolňování děložní svaloviny, brání tím kontrakcím dělohy, které by mohly způsobit potrat.

Progesteron také ovlivňuje průběh porodu.

Oxytocin

Hormon oxytocin se zúčastňuje zahájení porodu a vyvolává stahy dělohy (kontrakce) během porodu i po něm, aby se děloha vrátila do své původní velikosti. Při kojení zajišťuje vypuzování mléka z prsů.

Relaxin

Tento hormon uvolňuje vazy, aby se zvětšila pružnost spodní části páteře a pánevních kloubů, a připravuje je na porod.

Endorfiny

Tyto hormony pomáhají zvládnout stres, obavy a bolest. Jejich hladina stoupá především v době před a během porodu.

Klimakterieum

Problémy spojené s přechodem, tedy s vymizením pravidelného krvácení v důsledku poklesu tvorby ženských pohlavních hormonů, trápí většinu žen ve věkové kategorii 45 – 55 let.

Nejčastější projevy přechodu:

  • návaly horka a záchvatovitá zarudnutí
  • nadměrné pocení
  • úzkost, strach, deprese
  • nespavost, psychická nerovnováha
  • poruchy paměti
  • suchost kůže, sklon k tvorbě vrásek
  • suchost poševní sliznice
  • občasný samovolný únik moči
  • řídnutí kostí

V případě, že uvedené příznaky významně ovlivňují kvalitu života ženy, je možné provádět jejich léčbu. Jde buď o léčiva, která ovlivňují jen jeden z uvedených příznaků, nebo léky řešící přechodové problémy jako celek. K těm patří také hormonální léčba podávaná především formou tablet nebo náplastí.

V příštím článku si napíšeme, jak mohou hormony ovlivňovat psychický stav člověka a podrobněji rozepíšeme mužské hormony.

Autor: Lucie Regenermelová

Otravy houbami
Obsedantně-kompulzivní porucha osobnosti

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Zázvor - bylinky pro zdraví
Bylinky

Zázvor - bylinky pro zdraví

13.07.2011

V dnešním, předposledním díle seriálu o bylinkách se dozvíte základní informace o zázvoru. Toto koření se získává z rostliny zázvoru pravého (obecného), což je vytrvalá rostlina, k ...